Zenei alapok extra#1 - Zenei előjegyzések a kottában: Keresztes előjegyzések és neveik
2016.08.26. 08:00, C Sharp Melody
Ismerkedés a keresztes előjegyzéssel + GYIK az előjegyzéseket illetően
Sziasztok, szép reggelt mindenkinek! Ma, az első bejegyzésem nem másról fog szólni, mint a már, az első zenei alapokról szóló bejegyzés végén megígért zenében használatos előjegyzésekről, melyek megtanulása fontos, ha valamilyen hangszeren tanul játszani az ember. Ha érdekel benneteket a téma, tartsatok velem a továbbiakban!:
ZENEI ELŐJEGYZÉSEK/MÓDOSÍTÓ JELEK#1 - KERESZT ÉS BÉ ELŐJEGYZÉSEK ÉS JELENTÉSEIK A KOTTA ELEJÉN
Bizonyára vannak köztetek sokan, akik játszani tanulnak hangszereken, legyen szó furulya, hegedű, klarinét, fagott stb. hangszerekről, és találkoztatok már ezek kapcsána kotta elején lévő "Bé" vagy kereszt előjegyzésekkel. Akik még zöldfülűnek számítanak a zenetanulásban, azoknak készül ez a cikkem főként, akik viszont régen tanulták, és szeretnék feleleveníteni tanulmányaikat, azoknak is ajánlom posztomat. Vágjunk bele!:
Mi az a zenei előjegyzés? Ezek más néven módosító jelek, melyek a nyugati kottaírással együtt alakultak ki bizonyos kották elemeiként. Régebben úgy fejlődött megformálásuk, ahogyan a kottajegye kmaiformája kialakult. Mára ezek már olyannyira teret hódítottak maguknak, hogy alapelemeit képezik a hagjegyírásnak. Ezeknek négy fajtája van, melyek a következők: KERESZT (sharp), KETTŐS KERESZT (double sharp), BÉ (flat) és FELOLDÓ JEL (natural sign) . A felsorolásban említett módosító jelek közül ebben a részben mi most a kereszt és bé-jelekkel fogunk röviden megismerkedni, amelyek egyben a legfontosabb alapkövei a kottaírásnak, mivel a legtöbb kotta 1-től 7 jelig tartalmazza őket előjegyzésképp, ritkábban találkozni lehet a 7-től több kereszttel is.
Mit jelöl a kereszt és Bé a kotta elején? Ezek a jelek fel-illetve leszállítják azt az alaphangot, mely előtt állnak.
1.) - az alaphangot egy fél hanggal felemeli. Előjegyzésként is használatos, az ezzel módosított hangok -isz előtagot kapnak. Pl.: Fisz (F#); Disz (D#); Hisz (H#).
2.) - az alaphangot egy egész hanggal leszállítja, ő is használatos előjegyzésként. Az ezzel módosított hangok -esz vagy -sz utótagot kapnak. Pl.: Esz (Eb); B (Hb/Bb); Gesz (Gb).
A fentieknek megfelelően most először a kereszttel jelzett kottákról írok nektek összefoglaló táblázatot, majd a B-s elekt fogjuk megismerni, íme:
1.) KERSZETES ELŐJEGYZÉSEK MOLLSKÁLÁI ÉS PÁRHUZAMOS DÚRJAIK
1.) E-MOLL/E MINOR: Az E-moll skála az első a sorban, mely előjegyzéseképp keresztet kap. A skála a G-dúr párhuzamos mollja, egy félhangja van, amely az F#/Fisz.
2.) H-MOLL/B MINOR: A következő moll-skála a H-moll, melynek már két keresztes előjegyzése van, amihez híven két félhangot is találunk az ezzel előjelzett kottában, melyek: C#/Cisz; F#/Fisz. Ez a skála a D-dúr párhuzamos mollja.
3.) FISZ-MOLL/ F SHARP MINOR: A harmadik skálánk a sorban a Fisz-moll skála, mely már 3 db félhangot tartalmaz kottájában, melyek: C#/Cisz; F#/Fisz; G#/Gisz. Az A-dúr skála párhuzamos mollja.
4.) CISZ-MOLL/C SHARP MINOR: A negyedik a Cisz-moll skála, mely már 4 félhangot tartalmaz, amik a következők: C#/Cisz; D#/Disz; F#/Fisz és végül a G#/Gisz. Az E-dúr skála párhuzamos mollja.
5.) GISZ-MOLL/ G SHARP MINOR: A Disz-moll skála az ötödik skálánk, melyben 5 db félhang foglal helyet., melyek a következők: C#/Cisz; D#/Disz; F#/Fisz; G#/Gisz és végül az A#/Aisz. A H-dúr skála párhuzamos mollja.
6.) DISZ-MOLL/D SHARP MINOR: Az utolsó előtti skálánk a keresztes előjegyzés címén nem más, mint a Disz-moll. Itt már 6 db félhang ékesíti kottánkat, melyek a következők: C#/Cisz; D#/Disz; E#/Eisz; F#/Fisz; G#/Gisz és végül az A#/Aisz. A Fisz-dúr skála párhuzamos mollja.
7.) AISZ-MOLL/A SHARP MINOR: Végül a sort a 7 db kereszttel ellátott kotta-rész zárja, melynél az előjegyzésében foglalt keresztsor az eddig ismert összes egész hangot felemeli egy félhanggal. Példának okáért felsorolok a módosult kottából pár hangot: D#/Disz, E#/ Eisz; F#/Fisz; G#/Gisz stb. . A Cisz-dúr skála párhuzamos mollja.
Nos, ennyi lenne az előjegyzésekkel kapcsolatos tananyag első,a keresztes előjegyzéssel kapcsolatos része. Legközelebb a B-előjegyzés kottarészeivel ismerkedhettek meg. Addig is további kellemes napot kívánok nektek a továbbiakban!